Poskytovatelé podpory
Partneři projektu
Vážení přátelé, na této stránce najdete veškeré potřebné informace o jednotlivých skupinách, jejich úkolech a všechny povinné výstupy. V Případě jakýchkoliv nesrovnalostí se ozvěte V. Pospíšilovi na email (gdermog@seznam.cz).
Rentgenová fluorescenční analýza je velmi univerzální analytická metoda, která umožňuje stanovit prvkové složení nejrůznějších předmětů, aniž by byly při měření poškozeny. Její princip spočívá v detekci tzv. charakteristického záření X, které je ze zkoumaného předmětu emitováno, dopadá-li na něj ionizující záření. Jelikož se jedná o metodu nedestruktivní, často nachází uplatnění při zkoumání nejrůznějších historických a uměleckých předmětů. Studenti se nejprve seznámí s fyzikálními základy této analytické metody, poté se naučí provádět měření a vyhodnocovat výsledky a nakonec se budou aktivně podílet na analýzách skutečných památek, jako jsou například středověké iluminované rukopisy, nástěnné malby nebo archeologické nálezy.
Účstníci sestaví, zprovozní, proměří a zdokumentují dva experimenty určené do pokročilého praktika KF FJFI (3. ročník), které se přímo vztahují k přednáškám z kvantové mechaniky. Úkol sice není přímo vědecká práce, nicméně je natolik sofistikovaný, že zajisté nikoho neurazí :-). Doporučuji ho zejména mladším účastníkům projektu.
Účstníci sestaví, zprovozní, proměří a zdokumentují dva experimenty určené do pokročilého praktika KF FJFI (3. ročník), které se přímo vztahují k přednáškám z kvantové mechaniky. Úkol sice není přímo vědecká práce, nicméně je natolik sofistikovaný, že zajisté nikoho neurazí :-). Doporučuji ho zejména mladším účastníkům projektu.
Měření spekter gamma zářičů pomocí Ge polovodičového detektoru. Práce bude zaměřena na pochopení mechanismu průchodu částic látkou, jejich interakcí, metod detekce a spektrometrie ionizujících částic a metod zpracování měření. Dále se zaměříme na porovnání přesnosti měření pomocí Ge detektorů s dalšími způsoby měření, především scintilačními detektory, a porovnání způsobů interakce s interakcemi alfa částic. Nakonec zkusíme analyzovat složení materiálů pomocí XRF, což je jedna z nejznámějších aplikací detekce gamma záření. Účastníci se dále seznámí se základními metodami spektroskopie alfa.
Skupina Experimentální jaderné fyziky má k dispozici radiální křemíkové driftové detektory, vyvinuté pro experimenty NA45/CERES a WA98. Tento typ detektorů se používá k detekci nabitých částic v experimentech s velkou částicovou produkcí a nízkými frekvencemi srážek, jako jsou experimenty se srážkami těžkých iontů. V současné době je aparatura rozebrána. Zájemci se seznámí s principy polovodičových detektorů, mohou se podílet na sestavení aparatury a případně její kalibraci. Z čehož vyplývá, že se hodí nejen zájem o fyziku, ale také o elektroniku. Případná znalost C/C++ výhodou.
Účastníci získají poznatky o scintilačních detektorech, sestaví scintilační aparaturu a pokusí se s ní proměřit intenzitu a popřípadě spektrum kosmického záření.
Účastníci sestaví, odzkouší a proměří vakuovou aparaturu a tlakovou nádobu pro zdroj neutronu založený na reakci D + D -> He + n.
Účastníci se věnují problematice katalyzátorů v radiační chemii.
Studenti se seznámí se základními algoritmy užívanými při řešení sofistikovaných úloh (genetické algoritmy, samoučící se algoritmy). Poznatky pak aplikují na naprogramování nějaké aplikace, nejlépe jednoduché UI k počítačové hře. Podmínkou pro účasti v této skupině je pokročilá znalost programování.